Başarılı bir sunu, slayt için 10 yazı tipi önerisi

Başarılı bir sunu, slayt için 10 yazı tipi önerisi

Sunum hazırlayıcılar bilirler ki sunumun en önemli parçalarından biri de yazı ve yazının kullanılan slaytlardaki gerek arka planıyla gerek kullanılan grafiklerle uyumudur.

Sunum hazırlayıcılar bilirler ki sunumun en önemli parçalarından biri de yazı ve yazının kullanılan slaytlardaki gerek arka planıyla gerek kullanılan grafiklerle uyumudur. Bu yazımızda sununuzun daha kaliteli ortaya çıkmasını sağlayacak 10 yazı tipi önerisini sizlere sunuyoruz.

Öneri 1 : Yazı tipi ile arka plan arasında keskin bir kontrast olmalı

Birinci noktada slaytta kullanacağımız yazı rengi ile arka plan arasındaki karşıtlığı ayarlamamız gerekiyor. Bu keskinlik azaldığında okunabilirlik azalacaktır, keskinlik arttığında okunabilirlik artacaktır.

Sunuda Yazı Tipleri

Öneri 2 : Standart yazı tiplerini kullanın.

Şimdi kendinize göre mükemmel bir sunu çıkardığınızı düşünüyorsunuz, çalıştığınız bilgisayarda herşey mükemmel görünüyor, ancak sunu bir başka bilgisayarda gösterildiğinde yazı bozuldu, herşey bir an da tersine döndü. Bunun nedeni kullandığınız yazı tipinin bir başka bilgisayarda bulunmamasıdır. Bunun için her bilgisayarda bulunabilecek yazı tiplerini kullanmanız gerekiyor. Ancak hitap ettiğiniz grup, yazı tipinin standarttan çıkarılmasını gerektiriyorsa o zaman ilgili yazı tipini slaytınıza gömmeniz gerekecektir. Yazı tipi gömme olayını ise bir başka yazıda anlatacağız.

Standart Yazı Tipleri

Öneri 3 : Tutarlılık sununun kalitesini artırır

Slaytınızı hazırlarken yazı tiplerinde tutarlı olun. Kullanacağınız yazı tipi en fazla 2 ya da 3 olmalı. Her slaytta yazınızda yazı tipi değiştirmek zorunda kalmak istemiyorsanız, powerpointinizin tasarım sekmesinden asıl slayt bölümüne girip sunu süresince kullanacağınız yazı tiplerini oradan ayarlayabilirsiniz. Böylelikle sürekli yazı tipi değiştirmek zorunda kalmazsınız.

Yazı tipinde tutarlılık

Öneri 4 : Fonts Türleri

Font türlerinden Serif yazı türü her harfinde küçük kuyruklar olan yazı türleridir. Örnek serif yazı türü "Times New Roman" dır. Bu yazı türü uzun yazılarda okunması en kolay yazı türüdür. Bu yüzden dergilerde, gazetelerde bu yazı türü kullanılır.

Sans Serif yazı türü ise daha kalın harflerle yazılı olanlardır. Bu yazı türü daha çok başlıklarda kullanılırlar. Sade ve basittirler. Örnek sans serif yazı türleri Arial, Tahoma ve Verdana dır.

Yazı Türleri

 

Öneri 5 : Büyük Harf Kullanımı

Yazınızın tümünde asla büyük harf kullanmayın hatta başlıklarda bile. Büyük harfler genelde bağırmak anlamlı olurlar ve okunması oldukça zordur.

Yazıda büyük harf kullanımı

Öneri 6 : Başlıklar ve İşaretler için farklı yazı tipleri kullanın

Yazı başlıklarınızda ve işaretlerde farklı yazı tipi kullanmanız o sununuzu ilginç yapacaktır. Bir farkındalık ortaya koyacaktır.

Başlık ve işaretlerde yazı tipleri

 

Öneri 7 : El yazısı yazı tipinden uzak durun

Bu yazı tipinin okunması oldukça zordur. Özellikle izleyen grup ortamın arka taraflarında kalıyorsa okunması imkansız hale gelir

Sunularda el yazısı kullanımı

Öneri 8 : İtalik yazı tipini az kullanın

Bu yazı tipinin okunması da oldukça zordur. Sadece vurgu yapmak istediğiniz kelimelerde kullanın ve kullandıktan sonra muhakkak bold yani kalın fontta yazın.

Sunularda italik yazı kullanımı

Öneri 9 : Yazı Büyüklüğü

Sunularınızda kullancağınız yazının büyüklüğünü minimum 18, maksimum 24 olarak ayarlayınız. 18den küçük olması okunabilirliği düşürecek, 24den büyük olması yazınızın sununuzda fazla yer kaplamasına neden olacaktır. Ayrıca sununuzda fazla yazı kullanmanız acemiliğinizin bir göstergesi olacaktır.

Sunularda yazı büyüklüğü

 

Öneri 10 : Donuklaştırılmış Yazı

Maddeleme yaptığınız yazılarınızda herhangi bir maddenin önemini ortaya çıkarmak için diğer maddeleri daha sönük bir yazı rengiyle yazabilirsiniz.

Sunularda donuklaştırılmış yazı

Kaynak : yenislayt.com

İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden yazı başka ortamlarda sunulamaz.

Muhammet Bozkurt
Yorumlar (0) Onay Bekleyen (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın


Yorum Gönderin

Yenislayt.Com
Eylül 2013 itibariyle yayın hayatına başlayan Yeni Slayt web sitesi ülkemizdeki doğru slayt yapımına duyulan özlem ile ortaya çıkmış bir oluşumdur. Slayt yapımına dair ne varsa sitemizden temin edebilmeniz için ekibimiz gerekli çalışmayı sürdürmektedir..
www.yenislayt.com

Yeni Slayt

TOP