Powerpoint sunumlar geniş ekran formatına nasıl ayarlanır ?

Powerpoint sunumlar geniş ekran formatına nasıl ayarlanır ?

Geniş ekran formatı bugün filmlerde standart hale gelmeye başlamış, yeni nesil laptoplarda ise çok tercih edilen bir seçenek olmaya başlamıştır.

Geniş ekran formatı bugün filmlerde standart hale gelmeye başlamış, yeni nesil laptoplarda ise çok tercih edilen bir seçenek olmaya başlamıştır. Bugün bu değişim powerpoint sunumlara da yansımaya başlamıştır.

Eğer sunumlarınızda bir değişiklik yapmak istiyorsanız powerpoint izleme ekran ayarlarınızı geniş ekran formatına uyarlayabilirsiniz.

Daha önceden hazırlanmış sunularınızı geniş ekrana uyarlarken akıllıca hareket etmek gerekiyor, çünkü hazır bir sununun ekran formatını sonradan değiştirmek sununuzdaki içeriğin bozulmasına neden olabilir. En güzeli sunuya başlamadan evvel ekran formatını ayarlamaktır.

Geniş ekran powerpoint sunumlarının avantajları

  •  Ekranda kullanılabilinir tüm alanı kullanır
  •  En yeni gösterim seçeneğidir
  •  Slaytınızı daha az dağınık gösterir
  •  Sizi yenilikleri takip eden bir sunucu olarak gösterir


Sunumlarınızı Geniş Ekrana Uyarlamak (Powerpoint 2003)

1) Powerpoint menüden "dosya"ya sonra "sayfa yapısına tıklıyoruz

2) Açılan ekranda slayt boyutunu "özel" seçip genişlik değerini 10 inç (25,4 cm) , yükseklik değerini 5,63 inç (14,30 cm) seçip tamam diyoruz.

 

powerpoint 2003 geniş ekran formatı

 

powerpoint 2003 geniş ekran formatı


Sunumlarınızı Geniş Ekrana Uyarlamak (Powerpoint 2007)

1) Powerpoint menüden "design" (tasarım) sekmesine tıklayın

2) Sonra "Page Setup" (sayfa düzenine) tıklayın.
3) Powerpoint 2007 de 2 adet geniş ekran formatı var, siz (16:9) olanını tercih edin ve tamama tıklayın.

 

powerpoint 2007 geniş ekran formatı

 

powerpoint 2007 geniş ekran formatı

 

Sunumlarınızı Geniş Ekrana Uyarlamak (Powerpoint 2010-2013)

 

1) Powerpoint menüden "tasarım" sekmesine ardından "slayt boyutuna" tıklıyoruz ve yine aynı bölmede 16:9 formatı seçiyoruz.

 

powerpoint 2013 geniş ekran formatı

 


Notlar :

* Şimdi geniş ekran bir powerpoint sunum hazırladınız, ancak izleyebileceğiniz geniş ekran bir monitör, pc vs yok, üzülmeyin, powerpoint sunuyu geniş ekranda hazırlasanız bile sunu ekrana göre biçimlendiriliyor. Belki kullandığınız içeriğin genişliğine göre küçük değişiklikler yapmak gerekebilir. 

Dolayısıyla ilerleyen tarihlerde (geniş ekran bir monitöre sahip olduğunuz zamanlarda) sunularınızı geniş ekrana göre dönüştürmek yerine, şimdiden bu formatta başlayarak sunularınızı hazır tutmanız sizin avantajınazınadır. Çünkü daha önce bahsettiğimiz üzere hazır sunularınızın ekran formatınızı sonradan değiştirmek içeriğin bozulmasına neden olacaktır. Ama geniş ekran formatlı bir sunuyu dar ekranlı bir monitörde izlemek bir sıkıntı doğurmaz..

Muhammet Bozkurt
Yorumlar (1) Onay Bekleyen (0)
Ziyaretçi

Mehmet 2018-03-11 02:53:51

çok teşekkürler


Yorum Gönderin

Yenislayt.Com
Eylül 2013 itibariyle yayın hayatına başlayan Yeni Slayt web sitesi ülkemizdeki doğru slayt yapımına duyulan özlem ile ortaya çıkmış bir oluşumdur. Slayt yapımına dair ne varsa sitemizden temin edebilmeniz için ekibimiz gerekli çalışmayı sürdürmektedir..
www.yenislayt.com

Yeni Slayt

TOP