En Yaygın 10 Sunum Hatası

En Yaygın 10 Sunum Hatası

Bu makalemizde ; sunumdaki hedef kitlenizi uyku moduna geçiren ya da erken çıkış için kapıya doğru yol aldıran en yaygın sunum hatalarına değineceğiz.

1. Sunum Hatası : Bilmediğiniz bir konu hakkında sunum hazırlanması

Hazırladığınız sununun içeriğini ne kadar ezberleseniz de izleyicilerden konuyla ilgili alacağınız sorular bilginiz dışına çıkabileceğinden ve vereceğiniz cevap güvenirliğinizi düşürebilir.

2.Sunum Hatası : Sunum görevinizin slaytlara yüklenmesi.

Konuyu biraz daha açacak olursak ; bir sunu hazırladınız, ekran açık, izleyicilerden arka sıralarda oturanlar okuyamadıklarını belirtiyorlarsa, bu sizin sunuya bağımlı bir sunu hazırladığınızı gösterir. Hatta slayt ekranında yazılı olan bilgileri siz okuyarak geçiyorsanız, izleyicilerin sunum yapan kişinin ne işe yaradığını da düşünmesi olasıdır. Bunun için slayt gösterisi her zaman size eşlik etmek amacıyla kullanılmalıdır. Basit ve sade olmalıdır. En önemli noktalar belirtilmelidir, arka sıralarda oturanlar için yeterli büyüklükte olmalıdır.

3. Sunum Hatası : Çok bilgi

Saatlerce sürecek bir sunu düşünülemez, ister istemez bu sunu fazla bilgi barındırdığı için saatlerce sürmesi ihtimaldir. Sunu her zaman bir ilke barındırmalı, ve en fazla 3,4 başlık altında sunu gerçekleştirmelidir. Aksi halde sununun sonunu çoğu insan görmemek için çeşitli yollara başvurabilir :)

4. Sunum Hatası : Zayıf bir sunum temasının seçilmesi.

İnternette araştırdınız en iyi sunum rengi olarak maviyi seçtiniz, arka fonda da bir sahil sahnesi. Ancak sunacağınız sunu temayla ilgili, işte şimdi olmadı. Sununun teması mutlaka hedef kitleye uygun seçilmelidir.

5. Sunum Hatası : Yanlış Renk Seçimi

Kitleler olağan dışı renk kombinasyonlarından hoşlanmazlar. Bazıları rahatsız edici olabilir ve renk körleri tarafından da kırmızı , yeşil renkleri farkedilmeyebilir. Metninizin daha kolay okunabilmesi için arka planla iyi bir kontrast gerekir. Açık arka planda koyu metin, kapalı arka planda açık renkli metin okumayı kolaylaştırır. Desenli ve dokulu arka planlar metnin okunmasını zorlaştırır. Renk seçiminde sunu boyunca tutarlı olun..

6. Sunum Hatası : Zayıf yazı tipi seçimi

Sununuzu 18 punto büyüklükte hazırladınız, ekran karşısında izliyorsunuz harika görünüyor. Ancak 50 metre uzaklıktaki bir kitleye sunum yaptığınızı düşünün ! Hedef kitlenizin uzaklığına göre 30 puntoya kadar yazılarınızı ayarlayabilirsiniz. Arial veya Times New Roman gibi kolay okunan yazı tiplerini kullanın. 2 farklı yazı tipinden fazla yazı tipi kullanmamaya çalışın.

7. Sunum Hatası : Yanlış veya Fazla Fotoğraf ve Grafik Kullanımı

Sununuzu fotoğraf ve grafiklere boğarsanız sunudaki etkinliğinizi azalacaktır. Fotoğraf ve grafikleri sadece sunumunuzun ana noktalarını vurgulamak için kullanın.

8. Sunum Hatası : Çok Fazla Slayt

Bir tatil gezisine çıktınız ve elinize 100 fotoğraf geçti, hepsi için bir slayt albüm hazırladınız. Acaba 100 fotoğraflık albümün tamamını izletebilecek bir kişi, kitle bulabilecek misiniz ? :)

9. Sunum Hatası : Her slaytta farklı animasyon

Herkesi yeteneklerinizle etkilemek istiyorsunuz ve gerçekten de güzel animasyonlarınız mevcut. Ancak izleyici kitle her slaytta karşılaşacağı animasyonlardan sebep sunumun mesajını kaybedebilir, mesajdan öte animasyonlara odaklanabilir :)

10. Sunum Hatası : Donanım Arızaları

İşte hedef kitlenin homurdanmasına engel olamayacağınız bir sorun. Muhakkak sunum yapmadan evvel, sunum yapacağınız cihazı, odayı, sahneyi, ışıklandırmayı, havalandırmayı vs kontrol etmeniz gerekir, aksi halde başınıza gelebilecek bu tür hatalardan kaynaklanan kitle iletişim sorunlarına da hazırlıklı olun..

Kaynak : www.yenislayt.com

Etiketler:
Muhammet Bozkurt
Yorumlar (0) Onay Bekleyen (0)

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapın


Yorum Gönderin

Yenislayt.Com
Eylül 2013 itibariyle yayın hayatına başlayan Yeni Slayt web sitesi ülkemizdeki doğru slayt yapımına duyulan özlem ile ortaya çıkmış bir oluşumdur. Slayt yapımına dair ne varsa sitemizden temin edebilmeniz için ekibimiz gerekli çalışmayı sürdürmektedir..
www.yenislayt.com

Yeni Slayt

TOP